Bugun...


Hayrettin ALBAYRAK

facebook-paylas
Mesut Kavurt ve yıllar önceki Tanju Çolak ile el sıkışma olayı!
Tarih: 14-10-2023 22:45:00 Güncelleme: 14-10-2023 22:54:00


Yeni nesil belki iş insanı kimliğinden, yaptığı hayırlardan ismini duymuştur ama kendisini tanımaz, daha doğrusu Kocaelispor’da yöneticilik yaptığını bilmez. Yaşı 50’nin üzerinde olup Kocaelispor ile ilgilenenler ise çok yakından tanır. Bahsedeceğim isim, 1987-91 yılları arasında 3 dönem Kocaelispor yönetiminde yer aldı iş insanı Mesut Kavurt. Kulüp tarihinin iz bırakan yöneticiler arasındadır. Aslen Tokat’lı, 20’li yaşlarda ilimize gelmiş, bir benzin istasyonunda pompacı olarak işe başlamış, 1976’da ünlü markaların yedek parça bayiliğini alarak kendi şirketini Mopar Otomotiv’i kurmuş. Başta belirttiğim gibi hayırseverliği ile de biliniyor. Kocaeli Selma-Mesut Kavurt Öğrenim Birimi’ni bütün masraflarını üstlenerek Türkiye  Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na bağışladı. Yediğine içtiğini dikkat ediyor, spor yapıyor, onun için de 75’e girmiş ama yaşını hiç göstermiyor. 

UZUN YILLAR SONRA BULUŞTUK

Ne zamandır yöneticilik yaptığı dönemin basın mensupları, yani spor basını nostalji grubu olarak Mesut Ağabey ile buluşup, hasret gidermek istiyorduk. En son önceki akşam için sözleştik. Metin Karan üstadımızın liderliğinde bendeniz, Emin Demirel Ağabey, Süleyman Durak, Metin Tuncay, Yüksel Ateş, Ali Şentürk ve Ziya Ulaş’tan oluşan spor basını nostalji grubu olarak Mesut Kavurt Ağabeyin misafiri olduk. Kentin seçkin mekanlarından Maide Restoran’daydık. Aslında Mesut Bey yakın dostu, mevcut yönetimden Recep Durul ile birlikte gelecekti. Durul diş ağrısından son anda mazeret bildirmiş.  O dönemin spor basınından Cahit Bacaksız ile Uğur Uludağ işleri olduğu için, Levent Ulusay il dışında bulunduğu için gelemedi, Hakan Yağcıoğlu söz vermesine rağmen her zamanki gibi yoktu! Doğal olarak o günlere gittik, eskileri yad ettik. Elbette Mesut Ağabeyin söyleyeceklerine dikkat kesildik.

EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜ MAÇLAR

Önce yönetime ne zaman, nasıl girdiğini aktardı, “1987 yılıydı. Kulüp üyesi olarak kongreye gittiğimde yönetime yazıldığımı gördüm. Merhum Ahmet Dağlaroğlu önermiş ismimi. İlk kez Mehmet Yalaz’ın yönetiminde görev yaptım. Kısa bir süre sonra Fenerbahçe ile Kadıköy’de kader maçımız vardı. Beraberlik bize yetiyordu, öne geçtiğimiz maçı kaybedince dünya başımıza yıkıldı. Beni en fazla üzülen maçtı o. Bir de içerde Menemen’e kaybettiğimiz maçta üzülmüştüm. Güngör Kandemir’in yönetiminde de bulundum. Kartal ile oynadığımız son maçta bir puan alıp 3.Lig’e düşmekten kurtulmuştuk.  En son İsmet Kaya ile noktayı koydum. İyi bir sezondu ama şampiyonluğu kaçırdık.  Yani 3 dönem yönetimde bulundum. Biz yönetimi bıraktığımızda hiç unutmuyorum kulübün SGK hariç hiç borcu yoktu” dedi.

İLHAN CAVCAV’A GİTTİM

Masut Kavurt yönetimde transfer komitesi başkanlığı görevinin kendisine verilmesinin ardından ilk iş olarak Ankara’ya gittiğinden söz etti, “ Bu işi Türkiye’de en iyi yapan Gençlerbirliği Başkanı merhum İlhan Cavcav’dı. Yanına gittim. İlhan başkan bana önce, “Bir yıl boyunca yurt dışındaki futbolcuları gözlem altına alabilecek ekibiniz, ekonomik gücünüz var mı ?” diye sordu, “Hayır” deyince, hemen yanımda Ümit Milli takım teknik direktörünü arayıp bana randevu ayarladı, “Git görüş, o sana işinize yarayacak futbolcuların isimlerini verir” dedi. Gittim, görüştüm. Ümit milli takımdaki üç ismi önerdi bana. Biri Bülent Uygun, öbürü mekanı cennet olsun Yalçın Kıldıran. Üçüncüsünü hatırlamadım. (O ismi Mehmet Açık’tan öğrendim, bizim Herekeli Fahri Denli imiş) Transferlerini yaptık, bu futbolcular bizi o sezon ligde tuttu, sonraki sezonlardaki başarılarda da önemli katkılar sağladı” dedi.

ONUR KOLTUKLARI, MİLLİ PİYANGO

Mesut Kavurt Ağabey o dönem yaşanan ekonomik sıkıntıları çözmek için neler yaptıklarından söz ederken, “Nasıl yaparız ederiz diye yönetimde konuşurken, M. Unıted’in nasıl gelir elde ettiğini sorguladık. Hatırlayanlar olacaktır. Onur konuğu koltukları projesini hayata geçirdik. Çok ciddi rakamlar kazandık. Bir sezon futbolcular kulübün çeklerini istemedi, ben kendi şahsi çeklerimi kesip verdim. 1 milyon TL gibi bir rakamdı. O dönem çok yüksek bir meblağ. Yeni kaynak bulup çeklerin ödenmesini sağlamamız gerekiyordu. Milli piyango düzenledik. Kocaeli Emniyet Müdürlüğünden çok ciddi destek gördük. Dönemin valisi İhsan Dede de yanımızda oldu. Yerel basının da çok önemli desteğiyle piyango biletlerinin tamamını satıp kestiğim çeklerin ödemelerini yaptık. Satamasaydık şahsi çeklerim geri dönecek, belki de batacaktım. Bugün buralardaysam valimizin ve yerel basının payı büyük. Bu vesileyle sizlere teşekkür etmek isterim, valimiz İhsan Dede’ye de Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

TANJU İLE NASIL GÖRÜŞÜRSÜN?

Mesut Kavurt Ağabey daha sonra İsmet Kaya döneminde yaşadığı ilginç bir olayı paylaştı: “ Transfer komitesi başkanı olarak görüşmeleri ben yapıyordum. Yücel Çolak’ın ismi geldi. Görüşmeye çağırdığımda, “Transferimle ağabeyim ilgileniyor, onu göndereyim” dedi. Peki dedim, baktım Tanju Çolak karşımda. Şaşırdım. O zaman öğrendim Yücel’in ağabeyi olduğunu. Yönetim olarak üst limit olarak 300 bin TL rakam belirlemiştik, Tanju Çolak kardeşi için 600 bin TL isteyince olmadı. Dönemin önemli futbolcusu. Giderken el sıkıştık. Tek bir gazete vardı, hangi muhabirdi hatırlamıyorum fotoğrafımızı çekmiş. Ertesi gün gazetede o fotoğraf kullanılmış ve “Mesut Kavurt Tanju Çolak ile el sıkıştı” manşeti atılmış. Benim bundan haberim yoktu. Yönetim kurulu toplantısına gittiğimde herkeste bir tavır gördüm, hayırdır diye sorunca, “Bizim bilgimiz olmadan nasıl Tanju ile görüşürsün” diye sitem ettiler. İzah ettim durumu, hep birlikte gülümsedik. Tabi sokağa çıktığımda taraftarlara bunu anlatmam hiç kolay olmadı”

“YEREL BASIN ÇOK ÖNEMLİ”

Mesut Kavurt o dönem spor basınındaki eleştirileri önemsediklerini, kendilerine yol gösterdiğini söyledi, “Şimdilerde durum nasıl, yönetim sizlerden fikir alıyor mu, bir araya geliyor musunuz ?” diye sordu.  “Maalesef, hayır” deyince şaşırdı, üzüldü. Mesut Kavurt Ağabey sohbetimizde yönetimde görev almış iki isimden özellikle söz etti, “Allah rahmet eylesin Yusuf Acar’ın Kocaelispor’a ayrı bir sevgisi vardı. Bu uğurda yapamayacağı fedakarlık yoktu. Çok hizmetleri oldu. Yine çok dönem yönetimlerde görev yapan Metin Uçar’ın katkıları da unutulmaz. Kocaelispor’a hizmet etmiş tüm ebediyete göçenlere rahmet diliyorum, hayatta olanlara da sağlıklı özür ömürler” dedi. Nezih bir ortamda 2.5 saat süren çok keyifli bir sohbetti. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık.  Mesut Ağabeyle yıllar sonra buluşmak hepimize çok iyi geldi. Kendisi de çok mutlu olduğunu söyledi. Geçmişte Kocaelispor’a değerli katkıları olan, aradan uzun yıllar geçse de içindeki Yeşil-Siyahlı sevgisi hiç azalmayan, kentin hayırsever iş insanı, kıymetli büyüğümüz Mesut Kavurt Ağabeye sağlıklı ömürler diliyoruz.

www.ozgurkocaeli.com.tr 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
HAVA DURUMU
HABER ARA
YUKARI